Počas júna využíva tvorivý azyl v Škôlke výtvarník Peter Mezei. Pozvali sme ho v rámci nášho formátu Voľné rezidencie. Pracuje tu na svojich dlhodobých maliarskych projektoch Kamene a Kvety.

Výsledky jeho práce sa budú dať vidieť na výstave Kvety prachu, priamo v Škôlke, s vernisážou 25. júna.

//

//

Voľná rezidencia

Zmyslom/cieľom voľného rezidenčného programu je poskytnúť vybranému umelcovi/umelkyni tvorivý azyl v podmienkach vidieckeho kultúrneho centra. Vytvoriť podmienky na prácu a podporiť vznik nových diel. Rozširujeme tým portfólio našich rezidenčných formátov. Dosiaľ sme sa primárne venovali produkcii miestne špecifických diel pre verejné priestory či krajinu, voľné rezidencie nemajú pre autorov konkrétne zadania, napríklad dizajnové, či úžitkové, alebo pre konkrétne miesto/formát, vytvorené dielo/diela si autor ľubovoľne zvolí a realizuje a po dohode s nami aj prezentuje priamo v Škôlke.

V priestoroch Škôlky je k dispozícii okrem ateliéru aj ubytovanie, komunitná kuchyňa, záhrada, kľud a nerušivé prostredie na koncentrovanú prácu. Súčasťou podmienok je aj autorský honorár, akési “štipendium”. Následne vzniknuté diela podľa dohody a charakteru prezentujeme v lokalite, napríklad výstavou, predstavením, formou otvoreného ateliéru, koncertom, tlačovou formou, atď.

Kvety Prachu – výstava

Peter Mezei nám svoje diela odprezentuje formou výstavy nazvanej Kvety Prachu, priamo v periférnom kultúrnom centre Škôlka. Vernisážou ju otvoríme v sobotu 25.6. 2022 a ostane tu minimálne do konca leta.

//

Umeleckú rezidenciu z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť progamu Laboratória súčasnej kultúry na vidieku.